Downtown Events > Venture Richmond Events > Second Street Festival > Second Street Festival Archives 2009

2nd Street Festival Archives 2009

2009 2nd Street Festival entertainment schedule

Friday, Oct. 2 

First Fridays Artwalk (201 W. Broad St.)
7:00 to 9:00 p.m.
2009 2nd Street Poster unveiling featuring work by Larry “Poncho” Brown

Saturday, Oct. 3

Waverly R. Crawley: Main Stage (2nd and Marshall streets)

  • Noon to 1:30 p.m.: To be announced
  • 1:30 to 2:30 p.m.: Tunji Band
  • 3 to 3:30 p.m.: Grace and Company Fashion Show
  • 4 to 4:30 p.m.: RADIO ONE presentation
  • 5 to 6:00 p.m.: Plunky and Oneness
  • 6:30 to 7:30 p.m.: E.U.
  • 8:15 to 10:00 p.m.: SLAVE

Joe Kennedy Jr.: Jazz Stage (3rd and Clay streets)

  • 12:15 to 1:05 p.m.: Billy Williams Quartet – Straight Ahead Jazz
  • 1:25 to 2:15 p.m.: Doc Branch and The Keynotes – Jazz Standards
  • 2:35 to 3:25 p.m.: Glennroy and Company – Contemporary Jazz Flute and Vocals
  • 3:45 to 4:35 p.m.: Hugo Jackson and Sounds of Elegance – Sophisticated Jazz
  • 4:55 to 5:45 p.m.: Beast Wellington – Progressive Jazz Fusion
  • 6:05 to 6:55 p.m.: Klaxton Brown – Jazzy Rhythm and Blues
  • 7:15 to 8:05 p.m.: Sha-nniece James – Smooth Jazz
  • 8:25 to 9:25 p.m.: James “Saxsmo” Gates Quartet – Bebop and Beyond

Bistro Stage (1st and Clay streets)

  • Noon to 12:45 p.m.: Rumba Drummers
  • 1 to 2:15 p.m.: Smooth Sensation
  • 2:45 to 3:30 p.m.: Ban Caribe
  • 4 to 4:30 p.m.: 4-H MBC
  • 5 to 6:15 p.m.: Skyline

Community Stage (2nd and Leigh streets)

  • 12:30 to 1 p.m.: Shaolin Dragon School of Kung Fu
  • 1:30 to 2 p.m.: T-Starz
  • 2:15 to 2:45 p.m.: Richmond Youth Jazz Guild
  • 3 to 4 p.m.: City Dance Theatre
  • 4:30 to 5:15 p.m.: Sisterly Grace Ministry Fashion Show

Sunday, Oct. 4

Waverly R. Crawley: Main Stage (2nd and Marshall streets)

  • 1 to 1:30 p.m.: One Voice Choir
  • 2 to 2:30 p.m.: Spiritual Harmonizers
  • 2:45 to 3:15 p.m.: M’Renee
  • 3:45 to 4:30 p.m.: Larry Bland and the Volunteer Choir
  • 5 to 6 p.m.: Richmond Boys Choir

Joe Kennedy Jr.: Jazz Stage (3rd and Clay streets)

  • 1 to 1:50 p.m.: Mike Hawkins and the Jazz-Pel Choir – Gospel Jazz
  • 2:10 to 3 p.m.: Desiree Roots – Classic Lady of Song
  • 3:20 to 4:10 p.m.: Van Lighty and QED Jazz – Mainstream Jazz
  • 4:30 to 5:30 p.m.: Debo Dabney and The Happy Band – The Total Musical Experience

Bistro Stage (1st and Clay streets)

  • 1 to 1:30 p.m.: Tisa
  • 2 to 2:30 p.m.: A. Alexander Singers
  • 3 to 3:30 p.m.: FLTI Steel Pan Orchestra
  • 4 to 5 p.m.: Grace and Company Fashion Strut

Community Stage (2nd and Leigh streets)

  • 1:30 to 2 p.m.: Talents of Meadowbrook High School
  • 2:30 to 3 p.m.: Shaolin Dragon School of Kung Fu
  • 3:30 to 4:30 p.m.: St. Paul’s Baptist Church Men of Step
  • 4:30 to 5 p.m.: First African Baptist Church Orchestra

Archives